Wedding BW [and 2 photos in color], Prague, Czech Republic


Wedding BW. I was looking for some pictures. And I’ve found 3 years old wedding photos.
And I improved a retouched parameters and result it’s here. I like BW, film grain, etc. Contact Me for booking.

For me, it’s as surprising as my opinion changes on the photo. Probably it was influenced by studio photography, which I studied and passed a lot of courses. I will not delete these photos. They are important for comparing development before and after. For me and for you, as potential clients.

Today, I’m not trying to build anyone into forced pose. On the contrary, I want to capture how spontaneous and natural you are. That’s why I sometimes take a picture when no one expects it. Or in a place where everyone gets special. I like original photos. Not a copy of how someone shot it.


Hledal jsem některé fotografie na disku. A našel jsem z jedná svatby, před 3 roky.
A trošku mi to nedalo a zkusil jsem použít trochu jiné parametry úprav. Ty, co mě teď baví. A výsledek je zde. Další svatební fotografie a příběhy jsou v tomto odkazu.

Pro mě je kolikrát překvapující, jak se mění můj názor na fotku. Patrně to bylo ovlivněno ateliérovou fotografií, kterou jsem studoval a absolvoval hodně kurzů. Tyto fotky nesmažu. Mají význam pro porovnání vývoje před a po. Pro mě i pro vás, coby potenciální klienty.

Dnes se vůbec nesnažím nikoho stavět do nucených póz. Naopak, chci zachytit vás, jak jste spontální a přirození. Proto někdy fotím v okamžiku, kdy to nikdo nečeká. A nebo na místě, které všem přijde zvláštní. Já mám rád originální fotografie. Ne kopie jak to někdo nafotil.


Location: Wedding BW Prague Old Town Square | Místo: Praha Staroměstské náměstí


Plánujete svatbu?  Napište mi! Rád přijedu.
Planning a wedding? Get in touch! I’m ready to come.

This entry was posted in Fotografie - Photography and tagged , , , , , , , , , , , , .