Fotíš pouze svatby?

Ta otázka “ Fotíš pouze svatby?” je nabíledni.

Na webu mám z 90% pouze svatební fotografie. A to od roku 2016, pokud si dobře pamatuji. To nastal zlom v mé práci.

Před pár dny jsem si zjednodušil život a vše vrátil na web stránku www.paveldufek.com včetně přesměrování domény www.paveldufek.cz. Asi to byla chyba, mít skoro duplicitní obsah.
Teď mám čas psát na blog. Rozhodl jsem se tak učinit formou “rozhovoru”. Nebude to duplicita F.A.Q.

 

Co všechno fotíš?

Fotím hlavně svatby.

Jsem v kontaktu s několika českými zahraničními fotografy. Snažím se sledovat trendy a zkoušet nová vychytávky jak fotit svatbu. Tomu věnuji čas každý den.

Fotografuji take různé firemní akce. Pro mě je to výzva. Nafotit zajímavé fotky z konference, kde se toho moc neděje, jen řečník někdy stojí a hýbe se. Ale občas se dostanu na super místa, třeba galerie v Praze Vršovicích. To byla paráda. Já to vnímám jako tréning na svatby :-)) Zkouším třeba nové úhly pohledu.

Fotil jsem maturitní ples v muzeum Škoda Auto. Bylo to luxusní. Nesmím z toho zveřejnit fotky. Fotil jsem opět dokumentární fotografii. Neměl jsem tam stage s jednobarevným pozadím, žádné rekvizity jako ostatní fotografové. Chodilli za mnou studenti dalších tříd, že chtějí nafotit. Nemohl jsem, běham jsem s těmi, co mě platili. Focení maturitních ani jiných plesů aktivně nikde nenabízím, ale ani se jim nebráním.

 

Fotíš v ateliéru?

Ano, así 3 krát za rok. Ateliér jsem kdysi měl svůj. Nechtěo se mi řešit sdílení a půjčování s dalšími, tak jsem ho zrušil a začal pronajímat pro sebe dle zakázky a místa.

Trochu jsem si tam připadal jak u běžícího pásu. V té době se fotilo hodně těhulek. Ale zpětně mi to přijde jako sériová výroba. Ten ateliérový styl fotky a pózování lidí mě přestal bavit.

Dnes, když jsem v ateliéru, tak se snažím o uvolněnou přátelskou atmosféru. Snažím se dosáhnout ne-ateliérového looku fotek. I přidáním šumu.

 

Fotíš portréty?

V lednu jsem četl úvahu jednoho top světového svatebního fotografa. 
Momentka je dnes portrétní fotografie.

Portréty teda fotím. Ale nečekejte nějakou session na 2 hodiny v ateliéru. Podle mě, to nikdo nemůže vydržet a ten výraz už musí být křeč za takovou dobu. Třeba to někdo jiný umí, ale ode mě to prosím nechtějte.

Rád najdu místo, kde se dobře cítíte a je Vám blízké. Tam se dá vytvořit jedinečná fotka.

 

Fotíš jídlo?

Fotím. Nepoužívám k tomu umělé napodobeniny.
U této fotky mám rád autentičnost. Mám rád fotky na denním světle. Na stole, tak jak to zákazník dostane prostřeno. Jen možná s pár detaily navíc, které za provozu někdy nelze uskutečnit.

V jedné restauraci jsem fotil hamburgery za provozu u stolu. Kdo šel okolo, hádejte co objednával!

 

Co produktová fotografie?

Fotil jsem i pro nadnárodní mega firmy. Nesmím uvádět o koho šlo.
Není problém pokud je to lifestyle fotografie. Samotný produkt na “zmizelém” pozadí nefotím. Potřebuji tam nějakého člověka mít.

 

Takže nejsi tak vyhraněný, jak mohlo na první pohled vypadat, že fotíš pouze svatby?

To doufám nejsem. Zase se nechci uzavřít do nějaké bubliny.

Moc rád sleduji několik blogů o street fotografii. To mě moc baví a občas něco zkusím.

Focení krajinek zase nesleduji vůbec. Přitom mám nově blog, kam dávám fotky z mých procházek a cest. Spíš je to pro mě o hledání jiného pohledu na běžné místo.

Makro vůbec nefotím.

Já mám rád na fotkách lidi. Přečtěte si text na stránce About 😉 a pochopíte proč.

 

Ne fotíš pouze svatby, ale vlastně se věnuješ obecně fotografii lidí.

Přesně tak. I to jídlo má úzkou spojitost s člověkem.

This entry was posted in Fotografie - Photography, Svatební fotograf.