Frequently Asked Questions

WHAT'S YOUR PHOTO STYLE?
I take a photo of the wedding day as a story. Documentary with capturing all the important moments. I'm photographing creative portraits, as seen from my photos. I use non-traditional techniques and places I can find at every wedding venue. There is always something unique that others do not have.

HOW DO WE BOOK YOU FOR OUR WEDDING?
The reservation of your date is made by paying a deposite and signing an agreement wich protects both of us – you as a client and me as the photographer. This agreemenet holds the details about everything what both parties can expect from eachother, including time of delivery, payment etc.

HOW MUCH DO WE HAVE TO PAY FOR THE DATE RESERVATION?
The deposit is 30% of the price. This is just ensuring that you are serious about hiring me and that I won't book another wedding the same day (I NEVER book two weddings on the same day). The deposit is non-refundable.

IS IT IMPORTANT TO TALK TO YOU ABOUT OUR WEDDING DAY SCHEDULE?
Yes. I strongly believe it is very important to take your time and talk to me about your schedule on your wedding day and let me explain the importance of particular part of the day for your couple session, because of the light and other things that might be the most important for me as your photographer, in order to make the best photos I can. So, let's plan together to have amazing pictures in the end!

HOW MUCH TIME DO WE NEED TO TAKE FOR A COUPLE SESSION ON THE DAY OF THE WEDDING?
It really depends on several things, as whether you will have those pictures taken before the ceremony or after, or even one (or few) days after the wedding day. This is something I love to discuss with each couple, so that we find the best possible solution together.

WE'RE NOT GOOD IN FRONT OF THE CAMERA. WE NEVER LOOK GOOD ON PICTURES.
I've heard this sentence sooo many times, you have no idea. On the other hand, I don't believe I've ever had anyone saying that after they stood in front of my camera and saw the photos I've made. It is my job to make you feel relaxed and comfortable when I'm taking your pictures. If you can do that for me (just breathe, relax and be yourself, enjoy the moment), it's up to me to make the best photo of that – the real you. Of that what you feel in that moment. It's actually not that scary as many people think.

HOW MANY PHOTOS WILL WE GET?
I'm not the type of a person who will count exact number of photos to give to you. Number of photos varies on how many hours I spend with you on the day of your wedding, whether there were a lot of details, how long we had for the couple session etc. I usually say that the minimum photos I give is 500, but the average number is 800-900 for the whole day coverage.

WHEN WILL WE GET OUR PHOTOS?
Between 4 and 6 weeks from the day of your wedding. It depends if it's high season or low season and on how many weddings I have booked.

IF WE DECIDE TO GET A PHOTOBOOK, WILL WE SEE THE DESIGN BEFORE YOU PRINT IT AND CAN WE MAKE ANY CHANGES?
Yes, I always show the book design before it goes to print. That way you can see what I have done and make small changes if you'd like. Those changes should be minimal. Anything above 10 changes is payed by the hour of my work.

DO YOU SHOOT DESTINATION WEDDINGS?
Of course! Take me anywhere, I'm a world traveler and can't wait for new adventures! My passport is ready.

WHAT IF WE'RE ALREADY MARRIED, BUT WANT TO GET OUR PICTURES TAKEN?
I see no problem in that. I make couples photo sessions as well. Just write me a note and I'll get back to you with all the info.

If you are interested in anything else, write or call me. I'm happy to answer everything.

Často kladené otázky

JAKÝM STYLEM FOTÍŠ?
Svatební den fotím jako příběh. Dokumentárně se zachycením všech důležitých momentů. Dále fotím kreativní portréty, jak je vidět z mých fotografií. Využívám netradiční techniky a míst, které si najdu na každém místě svatby. Vždy vznikde něco jedinečného, co druzí nemají.

JAK DLOUHO S NÁMI BUDEŠ?
Ideálně celý den, abych zachytil váš příběh. Proto mám v nabídce variantu od 8 hodin focení. Ale je možné se domluvit i na kratší svatbě, nejlepší je mi napsat nebo zavolat a zeptat se.

FOTÍŠ SÁM NEBO MÁŠ DALŠÍHO FOTOGRAFA S SEBOU?
Přiznám se, že jsem zkoušel fotit ve dvou, ale osvědčilo se mi fotit sám :-)) Vždy jsem vše stihl a byl míň ve stresu, takže budu fotit sám.

KOLIK FOTEK DOSTANEME?
Nemám rád se omezovat na nějaký počet podle "balíčku služeb". Uvádím minimální počet, ale vždy je těch fotek víc. Maximum jsem odevzdával 960. Já vyřadím stejné fotky, kde se někdo netváří na 100%, apod. Ostatní vám odevzdám.

KDY DOSTANEME FOTKY?
Do 4 týdnů od svatby jsou všechny fotky připravené k odevzdání. Do 2 dnů od svatby vám zašlu malou ukázku fotek. I já jsem vždycky netrpělivý a koukám na fotky někdy i v noci po svatbě 🙂

UPRAVUJEŠ VŠECHNY FOTKY?
Ano všechny fotky co odevzdám projdou mojí úpravou. Je to moje práce.

CO PŘEDSVATEBNÍ FOCENÍ?
Nabízím za zvýhodněnou cenu ke svatebnímu. Je to super věc se líp poznat.

CO BUDEŠ JÍST?
Miluju furt svíčkovou, ale sním všechno. 🙂 Navíc nevydržím sedět a nefotit a ono se pořád něco děje. Takže jsem rád za místo na kraji stolu a nebo někde na baru, kde se rychle najím a můžu zároveň sledovat, co se děje. A fotit. Od toho tam jsem.

NEVADÍ TI CESTOVAT?
Vůbec ne, naopak. Klidně pojedu i na motorce nebo lodi. Už jsem to zažil. Přijedu kam bude potřeba po celém světě.

ALE MY SE NERADI FOTÍME, CO S TÍM?
Já vám nebudu lámat do krkolomných póz a odvádět od přátel na svatbě. Naopak se vyhlídnu místa a okamžiky, kdy to nebude nikomu vadit a vy se budete cítit pohodlně a přirozeně. Jinak by to pro dobrou fotku ani nešlo. Navíc mám metody jak uvolnit atmosféru. Třeba zastávkou na pivo.

KDY SI TĚ MÁME ZAMLUVIT?
Co nejdříve, pokud už víte váš termín svatby. Napište mi nebo zavolejte a já připravím smlouvu a vše potřebné.  

Pokud by Vás zajímalo ještě cokoliv jiného, tak mi napište nebo zavolejte. Moc rád Vám na všechno odpovím.