Frequently Asked Questions

WHAT'S YOUR PHOTO STYLE?

I take a photo of the wedding day as a story. Documentary with capturing all the important moments. I'm photographing creative portraits, as seen from my photos. I use non-traditional techniques and places I can find at every wedding venue. There is always something unique that others do not have. My style is most often described as “creative documentary.”

WHEN WILL WE SEE OUR PHOTOGRAPHS?

Between 4 and 6 weeks from the day of your wedding or engagement. Within 2 days of your wedding, I'll send you a small sample of photos.

HOW MANY PHOTOS WILL WE GET?

A minimum of 500 images from your wedding day. I say that to be safe, but it usually ends up being way more:) My maximum was 960 photos from a wedding.

DO YOU EDIT OUR PHOTOS?

Yes! All of your images are professionally edited. I do standard processing on all images, which includes exposure, cropping, colour correction, contrast etc. I include light skin retouching on closely cropped portraits if required, but try not to do too much image manipulation. If you require further editing please contact me to discuss.

HOW DO WE BOOK YOUR SERVICES?

Once you have decided which package best suits you, paying non refundable deposit and signing an agreement is required to secure your booking and date. This agreemenet holds the details about everything.

WILL YOU TRAVEL FOR WEDDINGS?

Yes! I am a destination wedding photographer and love travelling for weddings. Please feel free to contact me for further information! My passport is ready.

WILL YOU TRAVEL FOR ENGAGEMENT SESSION AS WELL?

I'm happy to come to your town or meet you at a fabulous destination of your choice. Please contact me for specific information.

ARE OUR DIGITAL FILES WATERMARKED?

They are not!

WHERE ARE YOU BASED?

I'm based in the Prague, Czechia for the majority of the year.

DO YOU SHOOT VIDEOGRAPHY TOO?

I'm photographer, and do not provide video services. If you are looking for a talented videographer for your wedding or event, write me email. I have friends that I love to recommend it.

DO YOU BLOG ALL YOUR WEDDINGS?

Unfortunately due to the amount of weddings I capture I can only feature a small selection of weddings each year.

Do you have another question? Do you want to know more about me? Get in touch!

Často kladené otázky

JAKÝM STYLEM FOTÍŠ?

Svatební den fotím jako příběh. Dokumentárně se zachycením všech důležitých momentů. Dále fotím kreativní portréty, jak je vidět z mých fotografií. Využívám netradiční techniky a míst, které si najdu na každém místě svatby. Vždy vznikde něco jedinečného, co druzí nemají.

JAK DLOUHO S NÁMI BUDEŠ?

Ideálně celý den, abych zachytil váš příběh. Proto mám v nabídce variantu od 8 hodin focení. Ale je možné se domluvit i na kratší svatbě, nejlepší je mi napsat nebo zavolat a zeptat se.

FOTÍŠ SÁM NEBO MÁŠ SEBOU DALŠÍHO FOTOGRAFA?

Přiznám se, že jsem zkoušel fotit ve dvou, ale osvědčilo se mi fotit sám :-)) Vždy jsem vše stihl a byl míň ve stresu, takže budu fotit sám.

KOLIK FOTEK DOSTANEME?

Nemám rád se omezovat na nějaký počet podle "balíčku služeb". Uvádím minimální počet, ale vždy je těch fotek víc. Maximum jsem odevzdával 960. Já vyřadím stejné fotky, kde se někdo netváří na 100%, apod. Ostatní vám odevzdám.

KDY DOSTANEME FOTKY?

Do 4 týdnů od svatby jsou všechny fotky připravené k odevzdání. Do 2 dnů od svatby vám zašlu malou ukázku fotek. I já jsem vždycky netrpělivý a koukám na fotky někdy i v noci po svatbě 🙂

UPRAVUJEŠ VŠECHNY FOTKY?

Ano všechny fotky co odevzdám projdou mojí úpravou. Je to moje práce.

CO PŘEDSVATEBNÍ FOCENÍ?

Nabízím za zvýhodněnou cenu ke svatebnímu. Je to super věc se líp poznat.

CO BUDEŠ JÍST?

Miluju furt svíčkovou, ale sním všechno. 🙂 Navíc nevydržím sedět a nefotit a ono se pořád něco děje. Takže jsem rád za místo na kraji stolu a nebo někde na baru, kde se rychle najím a můžu zároveň sledovat, co se děje. A fotit. Od toho tam jsem.

NEVADÍ TI CESTOVAT?

Vůbec ne, naopak. Klidně pojedu i na motorce nebo lodi. Už jsem to zažil. Přijedu kam bude potřeba po celém světě.

ALE MY SE NERADI FOTÍME, CO S TÍM?

Já vám nebudu lámat do krkolomných póz a odvádět od přátel na svatbě. Naopak se vyhlídnu místa a okamžiky, kdy to nebude nikomu vadit a vy se budete cítit pohodlně a přirozeně. Jinak by to pro dobrou fotku ani nešlo. Navíc mám metody jak uvolnit atmosféru. Třeba zastávkou na pivo.

KDY SI TĚ MÁME ZAMLUVIT?

Co nejdříve, pokud už víte váš termín svatby. Napište mi nebo zavolejte a já připravím smlouvu a vše potřebné.

FOTÍŠ POUZE SVATBY?

Ne. Fotím i firemní akce, rodinnou fotografii, a další dokumenty. Dokumentárně jsem fotografoval i pohřeb. Dále jsem fotil interiéry a jídlo.

Zajímá vás ještě něco dalšího? Neváhejte a napište mi nebo zavolejte. Moc rád Vám na všechno odpovím.