Portrét

Už pár dní, možná už je to týdnů, se mě toto téma drží. A úplnou náhodou jsem dnes uviděl titulek jednoho rozhovoru o portrétu. Za chvíli zde bude i odkaz 😉

Proč o tom chci psát? 

Protože mám pocit, že za slovem portrét se skrývá fotka hlavy s tak dokonalou retuší, že je to vlastně nakonec fotka voskové figuríny na občanku. Možná by tomu šlo říkat i produktová fotografie. Což se může snadno stát v reklamě. A tam je to potom dobře.

Samozřejmě, když jsem začínal, tak jsem také fotil víceméně jen hlavy.

K napsání tohoto článku přispělo i pár rozhovorů s lidmi, které znám a díky nim jsem získal další impuls. Všimli si, že jsem začal fotit jinak. Fotím víc reportáž. Živou fotku.

A když mám fotit třeba svatbu, potřebuji vědět, co vás baví. Také si vybíráte místo, například svatby a to je vám blízké a určitým způsobem to o vás něco říká. To je potom super pro focení.

Jak ale pracovat, při focení portrétu?

Být empatický. Ptát se. Hledat. Zkoumat.

Jak jinak chce potom fotograf zachytit opravdový portrét? Ten který bude mluvit za osobu na fotografii. Nejde to uspěchat.

Nevím, jestli si teď utahuji oprátku kolem krku, doufám, že ne.

Jen chci zdůraznit směr mé práce. Potřebuji Vás trochu poznat. Dozvědět se Vaše oblíbené prostředí a styl života.

A jdeme na to!

Zde je odkaz na článek, který jsem zmínil na začátku. Fotím jinak, ale líbí se mi ten přístup.

https://www.fotoaparat.cz/clanek/1771/antonin-kratochvil-portret/

A dnes, to je 16.1.2017, je nový článek na blogu, který sleduji o portrétu. http://blog.leica-camera.com/2017/01/16/celebrity-portraiture-depth/ Doporučuji prohlédnout a přečíst.

Článek jsem doplnil autoportrétem, který u kolegů a kamarádů vyvolal zajímavé emoce. A já jsem za ty emoce rád. Protože kdyby to byl jen like a nebo ani to ne, bylo by to trochu o ničem.

Co si myslíte Vy? Napište komentář, nebo zprávu soukromě. Jsem opravdu zvědavý a zajímá mě to. Pavel

 

 

This entry was posted in Fotografie - Photography, Svatební fotograf and tagged , , , , , , , , .